صفحه اول     جستجو و آرشیو همه مطالب     پیوند ها     تماس با ما     بروز رسانی: 1394/06/09 ساعت: 4:57
 
زمان ارسال خبر: 1389/07/22  ساعت: 9:31 بعد از ظهر نسخه قابل چاپ


نا گفته های شکل گیری انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان

آب نما نیوز: رییس هیئت مدیره که روزی خود از موسسین و ایده پرداز شکل گیری این ‏انجمن بوده است در گفتگویی خودمانی به تفصیل به بیان ناگفته هایی پرداخت تا ‏ابهامات از میان برداشته شود. شرح مفصل آن بی کم وکاست درادامه آمده است ‏.

آب نما نیوز : مطالب زیر به صورت داستان وار  و بی کم وکاست از آقای مهندس حمیدرضا خدابخشی رییس هیئت مدیره انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان نقل می شود که به ساختار آن دست نزده ایم تا خدشه ای وارد نیاید.

 

 

در سال 78 پس از دوری چند ساله از محیط دانشگاه و وارد شدن به محیط اجرایی ایده ایجاد انجمن فارغ التحصیلان رشته آب دانشگاه برای گردهمایی دوستان همکلاسی و تازه کردن دیدارها در ذهنم جرقه زد که آنرا با همکلاسی های دانشگاهی که در محیط کار هم اکنون همکار شده بودیم در میان گذاشتم و آنها از این ایده استقبال کردند ولی انتظار بیهوده ای بود که فکر می کردم آنها برای انجام این کار و به ثبت رساندن انجمن پیشقدم شوند و مشغله کاری من نیز بیش از آن بود که بتوانم اوقات فراغتی در صبح داشته باشم تا روند اداری آن را پیگیری کنم. چند سالی گذشت و ما همکلاسی ها در کوران کار اجرایی فشرده آبدیده شدیم و هر وقت که با یکدیگر گفتگویی داشتیم یا در محفلی همدیگر را می دیدیم صحبت از انجمن و لزوم برنامه ریزی برای تجدید دیدارها و انجام تورهای تفریحی و گردشی برای رفع خستگی و بیشتر شدن ارتباطات و مودت به میان می آمد ولی هر دفعه   پخته تر از قبل مثلا در ابتدا ایده ایجاد یک انجمن در حد 20 یا 30 نفر همکلاسی را در ذهن داشتیم ولی پس از آن فکر کردیم که این گستره می تواند به تمام فارغ التحصیلان رشته آب دانشگاه و سپس فارغ التحصیلان تمام دانشگاه های اهواز و در نهایت تمامی دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های آب و سایر رشته های مرتبط امتدادیابد. در نهایت در اردیبهشت 84 با دعوت از تمام دوستان همکلاسی نشستی میان همان همکلاسی های قدیم برگزار و تصمیم گرفته شد این انجمن در گستره خوزستان ثبت شود و من نیز همانگونه که ایده را طرح نموده بودم مسئولیت تشکیل آن را نیز برعهده گرفتم.

 

 

پس از بررسی بسیار بر روی انواع انجمن هایی که طبق قوانین مختلف می توانستند تشکیل شوند تشکیل انجمن صنفی را از همه انجمن های دیگر مناسب تر تشخیص دادیم چون سایر انجمن ها ابعاد محدودتری داشتند یا اصلا یک بعدی بودند. مثلا انجمن های علمی صرفا به انجام امور علمی و تهیه مقاله یا برگزاری کنفرانس می پردازند و وظیفه حمایت صنفی را برعهده ندارند یا انجام کار اقتصادی و کسب درآمد برای اعضا جزو وظایف آنها نیست همچنین طبق مقررات نمی توانند از امور فرهنگی نیز حمایت کنند.

یا NGO ها(انجمن های مردم نهاد)که در وزارت کشور ثبت می شوند صرفا بر روی علاقمندی اعضا خود تاکید کرده و باز هم از حمایت صنفی غافلند و قوانین مرتبط برای انجام امور صنفی ، اقتصادی و کسب درآمد را ندارند.

ولی فقط انجمن های صنفی هستند که برای انجام امور مختلف کسی به آنها خرده نخواهد گرفت. اولین وظیفه انجمن های صنفی حمایت صنفی از اعضا و هم صنفان است ولی آنها می توانند به کار اقتصادی و کسب درآمد نیز بیاندیشند و برای آن اقدام کنند. انجمن های صنفی می توانند امور علمی را هم انجام داده  مقاله تهیه کرده یا کنفرانس های علمی را برگزار کنند در انجمن های صنفی می توان امور فرهنگی نیز انجام داد و برای بهبود رفاه هموندان اقدام نمود خلاصه اینکه انجمن های صنفی انجمن های چند بعدی هستند که انجام امور مختلف حمایتی صنفی، اقتصادی، رفاهی، علمی، فرهنگی و ... در آنها امکان پذیر است.

 

 

پس از آن چند جلسه با هیئت موسس توسط اینجانب برگزار تا اهداف اولیه تشکیل انجمن به خوبی تبیین شود در این جلسات همگی به توافق رسیدیم که ضرورت تشکیل چنین انجمنی از چند جهت حائز اهمیت است که همگی جزو اهداف تشکیل انجمن های صنفی نیز از قبل گنجانده شده بودند مثلا ما از اینکه به فارغ التحصیلان رشته های آب و رشته هایی که با موضوع آب به صورت غیر مستقیم ارتباط دارند توجهی نشده و آنها از حمایت های گروهی مانند پزشکان و مهندسان ساختماند برخوردار نیستند ناراحت بودیم(وهستیم). ما فکر می کردیم (و می کنیم) که مقوله آب آن قدر اهمیت دارد که برای فارغ التحصیلان و شاغلان این بخش ، سازمان نظام مهندسی مستقل تشکیل شود زیرا که     می توان در این سازمان باساماندهی متخصصان این رشته ضمن پرداختن به تمامی دغدغه های ملی مانند بهره وری، استاندارد، سازه ها، رودخانه ها، تالاب ها و ... در خصوص کالای با ارزشی همچون آب تصمیمات راهبردی را عملی نمود. همانگونه که وقتی حدود 18 سال پیش با سازماندهی مهندسان ساختمان در سازمان نظام مهندسی ساختمان وضعیت مطلوبتری در وضعیت ساختمان ایجاد گردید که رشد آن همچنان ادامه دارد ضمن اینکه به لحاظ صنفی مهندسان ساختمان جایگاه مناسبی پیدا نمودند و این روند با توجه به اینکه این نهاد به صورت خصوصی و غیر دولتی اداره می شوند همچنان رو به رشد بوده است ویا  تجربه مشابه و قدیمی تر از آن که درسازمان نظام پزشکی با سازماندهی پزشکان وضعیت بهداشت عمومی نیز سامان بهتری پیدا نموده است (که چنانچه دولت ها دخالت کمتری در اینگونه سازمان های غیر دولتی داشته باشند آنها می توانند روند رشد خود را ادامه داده و در مطلوبیت  جنبه های مختلف جامعه بکوشند.)

 

 

برگردیم به هدف اول که ما فکر می کردیم که صنف صنعت  آب علی رغم تلاش و نقش بسیار با اهمیت خود در رساندن آب این کالای استراتژیک  به دست مردم از توجه بایسته مغفول مانده که باید توجه بیشتری به آن شود و باید سازمان نظام مهندسی آب کشور تشکیل شود و ما تشکیل این انجمن را مقدمه ای برای ارائه پیشنهادات و نظرات برای تشکیل چنین سازمانی می دانستیم.

هدف دوم اینکه فکر کردیم که می توان از این طریق حلقه های رابط میان علم و صنعت را بوجود آورد چون  انجمن صنفی عضو خود را از میان تمام اقشار علمی و اجرایی برمی گزیند و در محافل مختلف با طرح موضوع می تواند سرمنشا بهبود این ارتباطات و تبادل نظرات بخش دانشگاهی و علمی  و بخش های اجرایی شود.

سومین هدف اینکه برای بهبود شرایط رفاهی اعضا در قالب این انجمن تلاش شود با توجه به اینکه تمام اعضا و هم صنفان برخوردار از شرایط رفاهی بخش های دولتی نیستند.

چهارم اینکه این انجمن می توانست حلقه ارتباطی اعضا برای انجام امور اقتصادی و افزایش درآمد باشد و یا ایده های خوب را جمع آوری و در اختیار سایر اعضا بگذارد تا آنها با تشکیل شرکت های اقماری بتوانند امور اقتصادی را انجام دهند.

 

 

ولی ایده ای که می توانست این انجمن را از سایر انجمن های کارگری متمایز سازد نگاه تخصصی و کلان به مقوله صنف صنعت آب بود که در روح و پیکره آن تزریق شد تا از این راه بتوان کلیه اهداف را پوشش داد یعنی معطوف کردن نگاه ها به اهمیت نظرات متخصصان بخش آب در مسائل کلان استان و کشور و اهمیت اجرای طرح های بزرگ در آینده صنف صنعت آب. نکته حائز اهمیت اینکه با توجه به اطلاعی که اعضار هیئت موسس نسبت به جایگاه انجام امور سیاسی داشتند می دانستند و یا دقیقا توجیه شدند که این انجمن نباید و نمی تواند به عنوان یک جایگاه سیاسی تلقی یا از آن بهره برداری شود زیرا که انجام امور سیاسی در حیطه فعالیت احزاب قابل انجام است و در حیطه فعالیت انجمن های صنفی نمی گنجد این بود که اعضا با هر دیدگاه سیاسی و صرفا با توجه به شرایط تعیین شده در قوانین جمهوری اسلامی ایران می توانند به عضویت این انجمن درآیند و هیچکس نمی تواند آنها را از این کار منع و یا به آن وادار کند. و هیچوقت و در هیچ برهه ای از زمان موضوعات سیاسی مورد بحث اعضای موسس یا هیات مدیره نبوده و تمام تلاش معطوف به انجام امور صنفی و تخصصی در انجمن بوده و حتی هیچ عکس العملی را  در برابر اظهارات و وقایع سیاسی نداشته ایم.

 

 

پس از نتیجه گیری های فوق ، حدود 2 سال طول کشید تا اطلاع رسانی مناسب انجام و مدارک و مستندات که حاوی اشکالات بسیاری بوده و هست جمع آوری گردید.

در آخرین جلسه نیز مقرر شد که از یکی از صاحب نظران ومدیران حوزه تخصصی آب برای کاندیداتوری هیات مدیره دعوت شود که جمع هیات موسس با توجه به اینکه آقای مهندس محمد رضا شمسایی پس از حدود 25 سال سابقه کار در بزرگترین بخش های اجرایی آب کشور کنار رفته بودند و سایر بزرگان شناخته شده این حوزه تمایلی به عضویت در هیات مدیره نشان نمی دادند از ایشان دعوت نمودند که این مهم را بپذیرند که ایشان و اینجانب و چند تن دوستان دیگر در مجمع عمومی در تاریخ 14 اسفند سال 1386 با انتخاباتی کاملا آزاد با حضور بیش از400 نفر از بهترین کارشناسان این حوزه کاندید عضویت در هیات مدیره شدیم که نهایتا آقای شمسایی اول، اینجانب دوم، مهندس فروغی سوم و مهندس حاجیوند چهارم (عضو علی البدل) شدند وآقایان مهندسان شهنازی و نوربخش نیا نیز به عنوان اولین بازرسان انتخاب شدند.

که انصافا باید در تشکیل این انجمن از آقای حاتم نژاد و شیرمردی ازکارکنان سازمان کار و امور اجتماعی خوزستان تشکر ویژه کرد.

 

 

اینجانب به عنوان نایب رئیس هیات مدیره و دبیر ولی عملا همه کاره و آچار فرانسه تمامی امور انجمن را با توجه به اشرافی که بر خط مشی تعیین شده داشتم برعهده گرفتم.

توضیح اینکه از ابتدا انتخاب آقایّ مهندس شمسایی صرفا به خاطر جایگاه اجرایی ایشان در حوزه آب کشور بود تا بتوانیم از نظرات،نفوذ کلام و راهنمایی هایشان برای جا انداختن انجمن در محافل گوناگون اجرایی و علمی بهره مند گردیم که متاسفانه هیچوقت این اتفاق نیافتاد و همچنان بار انجمن و هزینه های سرسام آور آن بر دوش من باقی ماند ولی در این مسیر از کمک دوست خوبم آقای مهندس ف برخوردار بودم که جای تشکر فراوان دارد.

 

 

پس از کمک آقای مهندس ف برای تامین مکان و تجهیزات انجمن در حد آبرومندی عضوگیری آغاز و در همان ابتدا متوجه شدم که هزینه های انجمن بسیار بسیار بالاتر از مبالغ جزئی و ناچیزی است که اعضا به عنوان حق عضویت می پردازند ولی از ادامه کار منصرف نشدم چرا که برای رسیدن به هدف باید هزینه کرد هم مالی و هم معنوی. البته در ابتدا تصورم این بود که از حمایت اقشار مختلف این صنف برخوردار می شوم ولی تجربه نشان داد که اشتباه می کردم و چقدر دیدگاه ها در جزییات متفاوت است و علیرغم اینکه با حسن نیت تمام و صرفا در جهت اهدافی مقدس گام بر می داشتیم برداشت های مختلفی از کار ما می شد.( نقل  ما هم نقل همینگوی نویسنده نامدار است که از وی پرسیدند که منظور شما از نوشتن داستان پیرمرد و دریا چه بود؟ ایشان گفت: من فقط می خواستم داستان یک پیرمرد ماهیگیر را بنویسم که در دریا برای شکار یک اره ماهی با مشکلات زیادی روبرو می شود به همین سادگی ، اما نمی دانم چرا اینقدر برداشت ها و نقد های مختلفی به آن شد.)

 

 

 پس از مدت یکسال  ما و مهندس شمسایی متوجه شدیم که ایشان نمی توانند با توجه به مشغله کاری وظیفه ریاست هیات مدیره را برعهده بگیرند لذا نتیجه گرفته شد که از هیات مدیره استعفا دهند تا با جایگزینی عضو علی البدل که فرد فعالی است کمی از مسئولیت های من کاسته شود وپس از آن ایشان استعفا دادند بدون اینکه هیچگونه تاثیری در روند تصمیم گیری ها یا مسائل مادی داشته باشند و انجمن بتواند از نام ایشان در جهت اهداف خود بهره برداری مثبتی بکند.(بلکه به خاطر حضور آقای مهندس شمسایی در مجموعه بسیار مارک وبرچسب های ناروا بر ما زدند ولی انصاف حکم می کند که یادآوری ها وتاکید ایشان را برای انجام فقط امور صنفی ، علمی ،حرفه ای وفنی گوشزد نموده و از آنهایی که این برچسب ها را به انجمن زدند بخواهیم که در درگاه خدا توبه کنند)

 

 

در روند شکل گیری برای اینکه بتوانیم بخوبی جایگاه تاثیرگذار انجمن را بر روی مسائل کلان آب استان خوزستان نشان دهیم تصمیم گرفتیم که برای برگزاری یک همایش که موضوع آن اهمیت ویژه ای در میان اقشار متخصص جامعه داشته باشد اقدام نماییم که بر انتخاب موضوع انتقال آب اتوافق شد.که پرداختن به چگونگی برگزاری این همایش که در آن چه کشیدیم وچه شد ، خود وقت و جایگاه دیگری می طلبد که بزودی آنرا نیز خواهم گفت.

جان کلام اینکه علیرغم تمامی مشکلات و دل شکستن ها با قدرت برای رسیدن به اهداف عالیه خود تلاش می نماییم و خداوند متعال را شاکریم که تاکنون این انجمن که با نیتی خیر نسبت به تشکیل آن اقدام شده است را از خطرات راه مصون داشته است. انشاالله که در سال جاری در پایان دوره اولین هیات مدیره ، انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان با سپردن سکان امور به افراد لایق و پر انرژی بتواند در راه پر پیچ و خم و دشوار، اهداف خود را دنبال و به نتیجه برساند. شکر پروردگار بزرگ را به جای می آوریم و بر هر آنچه برای ما مقدر   می نماید سرتعظیم فرود می آوریم و هر آنچه از او به ما می رسد را رحمت و نعمت می دانیم.

انشاالله که عاقبت همه ختم به خیر گردد و دعا می کنیم که پروردگار بزرگ همه را از شر جهل ، دروغ و خشکسالی مصون و بیسوادان را از بیسوادی برهاند. انشاالله

نظرات بازدید کنندگان
عبدالحسین حزبیان:  به رسم هرروز،صبح را با مطالعه سایت آبنما نیوز شروع کردم و خواندن این مطالب دل مرا بدرد آورد و بعنوان یکی از متخصصین که سالها در سمت مدیر کیفیت و رئیس اداره برنامه ریزی مرکزی بزرگترین و وسیعترین شرکتهای این استان فعالیت دارم و همواره شاهد زحمات شما در راستای ارتقاء بنیه تصمیم سازی و برگزاری دوره های تخصصی رایگان،تعریف پروژه های ساماندی شهری.بودم و همیشه به شما و همراهانتان دست مریزاد گفته ام،برخود وظیفه دانستم به شما یادآور شوم که از زخم تیشه مهراس که وجو تو لایق تندیس است/حزبیان(کنارتان هستیم )
روزنامه نگار:  انجمن صنفی مهندسان صنعت آب که با تلاش جناب مهندس خ پابرجاست تنها انجمن صنفی آب فعال در کشور است فعالیت در این حوزه نیز تنها از جنبه علمی است و بیشتر بر بعد فنی کار تاکید می شود به نظرم کسانی که در حق این انجمن کم لطفی های این چنینی می کنند و برچسب سیاسی می زنند خود مایه هراس زمانه امروزند زیرا تاب حقیقت گویی از نگاه علمی را ندارند و به شایعه پراکنی متوسل می شوند به نظرم مسئولان بخش آب در کشور و استان باید هر چه بیشتر از این انجمن حمایت کنند و جای تاسف دارد که نگاه علمی همچنان در کشورجایگاه ندارد
رضا:  آقا ح... خسته نباشی0چراتوهم گیردادی به شمسایی.توذیگه چرا.مگر تنت به کا...خورده.یا... آب نما نیوز: در تماس با راوی مطالب ایشان قصدشان را روایت صادقانه مطالب برای روشن شدن اذهان کسانی عنوان کردند که تصور می کنند این انجمن حیات خلوت دارد یا وام دار اشخاص ذی نفوذ سیاسی یا اجرایی است وگرنه همانطور که در متن آمده منصفانه تذکرات آقای شمسایی را در انجام امور صنفی و علمی را بیان کرده اند.

شما نیز نظر خود را برای ما ارسال کنید.

نام:
 
پست الکترونیک:
نظر: (500)
 
نوشته ی درون تصویر را عینا در کادر زیر آن وارد کنید:صفحه اول  |  درباره انجمن  |  اساسنامه انجمن  |  عضویت در انجمن  |  پیوند ها  |  تماس با ما
استفاده از مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است
طراحی وبسایت توسط گروه نرم افزاری وب گستر تاریانا